• Czas wolny
  • relax
  • sport
  • Kultura

Czorsztyn - poznaj atrakcje regionu!

Głównym atutem inwestycji są nie tylko luksusowe apartamenty ale również idealna lokalizacja turystyczna z bardzo dobrym dojazdem z takimi atrakcjami jak "Brama w Gorce ", "Velo Czorsztyn", "Spływ Dunajcem", "Termy Bania", "Czorsztyn Ski " i wiele innych . Wszystkie apartamenty posiadają piękny widok na panoramę Tatr oraz jeziora Czorsztyńskiego .

Panorama
  • Rezerwat Biała Woda | 30 min
  • Szczawnica | 20 min
  • Jaworki | 25 min
  • Wąwóz Homole | 30 min
  • Zakopane | 1h
  • Termy Bania | 30 min
  • Termy Bukovina | 35 min
  • Nowy Targ | 15 min
  • Ścieżka w koronach drzew „Brama w Gorce” | 25 min
Maniowy
Mizerna
Kluszkowce
Krośnica
Grywałd
Krościenko
n/dunajcem
Szczawnica
Niżne
Wyżne
Niedzica
Falsztyn
Brama w Gorce
← 25 min
Brama w Gorce
← 25 min
Orlik
Orlik
Lodowisko
Lodowisko
Stoki narciarskie
Kluszkowce
Czorsztyn SKI
Stoki narciarskie Kluszkowce Czorsztyn SKI
Jacht
Club
Jacht Club
Panorama Czorsztyn
Panorama Czorsztyn
Przystań - Rejsy Statkiem
Przystań - Rejsy Statkiem
Półwysep Stylchyn
Półwysep Stylchyn
Zamek
Czorsztyn
Zamek Czorsztyn
Zamek Niedzica
Zamek Niedzica
Stoki narciarskie
Polana Sosny
Stoki narciarskie Polana Sosny
Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem
Czerwony
Klasztor
Czerwony Klasztor
Trzy Korony
Trzy Korony
Szczawnica
Trasa rowerowa
Szczawnica Trasa rowerowa
Sokolica
Sokolica
Osada Czorsztyn
Osada Czorsztyn
Przystań
Przysztań żeglarska
Ścieżka rowerowa

Żeglarstwo

3 min
500 m

Jezioro Czorsztyńskie to niewątpliwie cenione i atrakcyjne miejsce zarówno wypoczynku jak i sportów wodnych . Zbiornik liczy ok. 10 km długości i 1,7 km szerokości o zróżnicowanych warunkach wiatrowych usytuowany w malowniczej scenerii cieszy się coraz większą popularnością pasjonatów żeglarstwa. Długość linii brzegowej wynosi 29,7 km. Znajduje się tutaj osiem przystani żeglarskich. Jedną z takich przystani jest również należąca do Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego przystań żeglarska na półwyspie Stylchyn w Kluszkowcach. PTŻ zajmuje się czarterem jachtów (typu Puck, Sigma, Orion i Tango 720), organizacją regat, kurów i szkoleń żeglarskich.

Spływ Dunajcem

15 min
2 km

Na Podhalu, pasma Pienin przecina niesamowita rzeka. Od Zalewu Czorsztyńskiego, aż do samej Szczawnicy nie tylko cieszy oko, ale pełni również rolę granicy między Polską i Słowacją. Mowa oczywiście o Dunajcu - jednej z licznych atrakcji w regionie. Historia spływów przełomem Dunajca sięga ponad 200 lat wstecz. Początkowo atrakcja była zarezerwowana dla dworzan, którzy wyprawiali spotkania towarzyskie na łodziach oraz zapraszali na swoich gości, aby pokazać im przepiękne uroki Pienin.

Trasy rowerowe

2 min
350 m

Velo Dunajec to jeden najładniejszych i najbardziej znanych szlaków rowerowych w Polsce. Trasa ma swój początek w Zakopanem, by dotrzeć do Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie częściowo pokrywa się z malowniczym Velo Czorsztyn (ok. 45-60 km szlaku) - pętlą wokół Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie zobaczymy to piękne jezioro, widok na Zamek Czorsztyn, przejedziemy przy Zamku w Niedzicy i obok znanej Zapory Wodnej. Dalej, w Sromowcach Niżnych, trasa wiedzie przez most graniczny na Dunajcu i kieruje nas słowacką stroną przez Przełom Dunajca, gdzie na długości kilku kilometrów łączy się ze szlakiem Aquavelo. Tak docieramy do serca Pienińskiego Parku Narodowego, w którym podczas jazdy można podziwiać spływy tratwami i widoki na Trzy Korony i Sokolicę - najpopularniejsze szczyty tego pięknego górskiego pasma.

Narty biegowe

7 min
3 km

Wyjątkowe trasy biegowe są przygotowywane na naturalnej pokrywie śnieżnej na terenie Ośrodka Czorsztyn-ski i wyróżniają się niesamowitą panoramą na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny i Tatry. Całość trasy wynosi 5 kilometrów i jest poprowadzona dookoła góry Wdżar. Ścieżki te należą do łatwych i są przeznaczone głównie dla początkujących biegaczy . Również okolice Nowego Targu oferują 4 trasy do narciarstwa biegowego : w obrębie Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem” , Centrum Szaflar - Pętla szkoleniowa narciarstwa biegowego w Szaflarach , Nowy Targ – trasa biegowa w „Borze Kombinackim” , Nowy Targ – trasa biegowa "Na Kole" obok Miejskiej Hali Lodowej

Termy Bania

30 min
25 km

Termy oferują 14 basenowych niecek, zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 300 metrów, gejzery, armatki wodne, jacuzzi, sztuczne fale gwarantują w Termie Bania super relaks i wodną zabawę na najwyższym poziomie. A wszystkie te atrakcje działają niezależnie od pogody i temperatury na dworze.

Termy Bukovina

35 min
34 km

Termy Bukowina oferują baseny rekreacyjne i pływackie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, położonych z dala od zgiełku w otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego. W każdym z nich możesz poczuć magię natury i cieszyć się kojącymi właściwościami wody termalnej, której temperatura waha się od 30 do 38°C. Skorzystasz tu z licznych saun, łaźni parowych, w których znajdziesz chwilę tylko dla siebie. Czekają tu na Ciebie również fantastyczne jacuzzi i setki metrów szalonych, wodnych zjeżdżalni .

Wędkarstwo

5 min
1 km

Zbiornik Czorsztyński powstał w wyniku zbudowania zapory pomiędzy zamkami Czorsztyn i Niedzica , powierzchnia jest zmienna i zazwyczaj wynosi około 11 km², przy długości 9 km i szerokości 1,5 km. Średnia głębokość wynosi ok. 17,6 m, natomiast długość linii brzegowej wynosi 29,7 km Liczne zatoki powstałe w ujściach potoków i strumieni, podmywane stromizny, zatopione drzewa i krzewy stwarzają wiele ciekawych łowisk, o różnej skali trudności. W jeziorze Czorsztyńskim spotkać można szczupaki, okonie, leszcze, płocie, klenie, ukleje, rzadziej liny i miętusy. Obecnie, na skutek szybko postępującego zamulania i eutrofizacji jeziora, dominującym gatunkiem stał się leszcz.

Sokolica

10 min
6 km

Sokolica to niewątpliwie wizytówka Pienin , sam szczyt nie tworzy wierzchołka, lecz wyraźne spłaszczenie (platformę). Platforma ta od północno-zachodniej strony podcięta jest skalnym urwiskiem będącym efektem potężnego obrywu sprzed kilkuset lat. Urwisko ma wysokość kilkunastu metrów, strome stoki poniżej niego są zawalone dużymi głazami i porośnięte kosodrzewiną i lasem. W drugiej połowie XIX wieku w urwisku gnieździł się orzeł przedni, przez miejscową ludność uważany za sokoła i stąd pochodzi nazwa szczytu.

Trzy Korony

10 min
6 km

Trzy Korony (982 m. n.p.m.) to najbardziej rozpoznawalny i najbardziej popularny szczyt Pienin. Tworzą go spiczaste wierzchołki, dzięki którym faktycznie góra przypomina kształtem królewską koronę. Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami tu podobno chroniła się miejscowa ludność podczas najazdów tatarskich , stąd też podobno startował na skrzydłach mnich brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru, a Aleksander Kostka-Napierski wzywał lud Podhala do walki. Na zboczu Trzech Koron ostały się ruiny Pienińskiego Zamku - warowni, w której ukrywała się królewna Kinga podczas najazdu Tatarów.

Osada Czorsztyn

2 min
1 km

Osada Czorsztyn to Skansenowo - turystyczny kompleks 31 obiektów architektonicznych, znajdujący się na półwyspie Stylchyn w miejscowości Kluszkowce . Zrekonstruowano obiekty zabytkowe z Maniów rozebrane przez Muzeum Tatrzańskie jeszcze w latach 1977–1979. Koncepcję skansenu wielokrotnie zmieniano, w końcu całość podzielono na 2 części: sektor uzdrowiskowy, z willami, z przeznaczeniem na użytek turystyczny, oraz sektor wiejski z chłopskimi zagrodami i piwniczkami – na część quasi-muzealną . Z osady roztacza się rozległa panorama na 5 parków narodowych: Gorce (Turbacz), Pieniny, Tatry polskie i słowackie i Babią Górę. Widać z niej 2 średniowieczne zamki: w Czorsztynie i w Niedzicy.

Góra Wdżar

8 min
3 km

Góra Wdżar to niewielki szczyt o wysokości zaledwie 767 m.n.p.m na pograniczu Gorców i Pienin . Na szczyt można się dostać ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną. Trasa biegnie wzdłuż starego kamieniołomu i obfituje we wspaniałe krajobrazy. Oprócz poznania fauny i flory jaka znajduje się na nietypowej górze Wdżar można poznać historię kamieniołomu, strukturę geologiczną góry i zapoznać się z miejscowymi legendami. Od dołu kamieniołomu w najpiękniejszej części wąwozu znajduje się obelisk z krzyżem i kamienny ołtarz. W Wąwozie Papieskim, przed laty kardynał Wojtyła odprawiał Mszę Świętą podczas spotkania oaz. W lecie na górze Wdżar można również skorzystać z takich atrakcji turystycznych jak saneczkowa zjeżdżalnia grawitacyjna czy bike park.

Stok narciarski Czorsztyn Ski

8 min
3 km

Ośrodek narciarski Czorsztyn - Ski - jest on otoczony pięknymi pasmami górskimi takimi jak Gorce i Pieniny, gdzie możesz wybrać się na narty i z których rozpościera się panorama na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie. Cały kompleks został stworzony specjalnie dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. W zimie Czorsztyn-Ski funkcjonuje jako dobrze zorganizowany ośrodek narciarski, z różnorodnymi trasami zjazdowymi, serwisem, wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i wypożyczalnią sprzętu snowboardowego, szkółką narciarską oraz restauracjami. Dodatkowo Czorsztyn-ski należy do wspólnej karty Tatry Super Ski, dzięki której można na jednym skipassie jeździć w 17 ośrodkach w Polsce i na Słowacji.

Zamek Niedzica

20 min
15 km

Zamek Niedzica (również nazwany "Dunajcem") góruje nad pobliską okolicą na skale o wysokości 566 m npm. Wygląd jego otoczenia został znacznie zmieniony w latach 90-tych XX w., gdy na rzece ukończono budowę zapory wodnej a pobliskie tereny zalano tworząc jezioro Czorsztyńskie. Ten węgierski niegdyś zamek oraz pobliska polska warownia w Czorsztynie wtedy bardziej efektownie górowały nad okolicą i przypominały typowe "orle gniazda". Zamek „Dunajec” w Niedzicy został wzniesiony w I połowie XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego, jako forteca broniąca północnej granicy Węgier. Odtąd pozostawał w rękach węgierskich rodów aż do 1945 roku – chociaż po I wojnie światowej został włączony w granice Polski. Zamek był wielokrotnie modyfikowany. Ostatnimi właścicielami zamku była węgierska rodzina Salamonów.

Zamek Czorsztyn

12 min
6 km

Zamek w Czorsztynie obok Zamku w Niedzicy należy do jednych z najciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Na jego temat powstało wiele legend, które przetrwały do dziś i nadal krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów. Zamek został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Leżąc na granicy Czorsztyn był wielokrotnie miejscem ważnych wydarzeń historycznych oraz pobytów władców, poselstw i rycerstwa podążających na Węgry i z powrotem. Wielokrotnie przebywał tu Kazimierz Wielki, dwa razy gościł Władysława Jagiełłę, a Jadwiga w 1384 r. zatrzymała się w drodze po polską koronę. Jako oficjalna twierdza królewska rezydował w niej starosta. Funkcję tę przez pewien czas pełnił legendarny Zawisza Czarny z Garbowa.

Rejsy statkiem po jeziorze

10 min
6 km

W sezonie letnim rejsy realizowane są przez dwa statki – „Biała Dama” i „Harnaś” które wypływają z przystani leżącej koło wzgórza zamkowego w Niedzicy . W czasie trwania rejsu możemy podziwiać nie tylko same góry, które wyglądają naprawdę monumentalnie, ale także ruiny zamku Czorsztyńskiego, skansen na półwyspie Stylchyn, zamek Dunajec w Niedzicy, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy . Dla turystów przygotowano również możliwość rejsu gondolami pomiędzy przystaniami na dwóch trasach , jednej łączącej ruiny zamków w Czorsztynie i Niedzicy ( tu istnieje również możliwość przewozu rowerów ) jak i trasy dookoła Jeziora Czorsztyńskiego .

Ścieżka w koronach drzew „Brama w Gorce”

25 min
21 km

Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze „Brama w Gorce” powstaje specjalnie z myślą o osobach poszukujących aktywnych form spędzania wolnego czasu w atrakcyjnych okolicznościach przyrody. Tylko tu będziecie się mogli spotkać z gorczańską przyrodą w wielu wymiarach, odpocząć, pospacerować najdłuższą w Polsce galerią widokową, wejść na dwie wieże (35 i 17m), odkryć bogactwo podziemnej przyrody Gorców w 40 metrowym tunelu, zobaczyć niesamowitą interaktywną ekspozycję w pawilonie przyrodniczo-edukacyjnym, przeżyć seans filmowy o faunie i florze Gorców. Najmłodsi będą mogli ponadto skorzystać z przyrodniczo-edukacyjnego placu zabaw, starsi odpocząć przy kawie w jednej z kilku przyrodniczych kawiarni, a wielbiciele produktów regionalnych skosztować prawdziwego oscypka w naszej bacówce Podczas tej niesamowitej całodziennej przygody odkryjecie wiele ciekawostek o przyrodzie Gorców rozmieszczonych w ciekawej formie na terenie Centrum, zobaczycie najbardziej charakterystyczne postacie gorczańskich zwierząt oraz zagracie w niesamowite gry edukacyjne.